eXTReMe Tracker

23 July 2008

cinemalaya goes to u.p. diliman

cinemalaya 2008 winners

full-length films

Best Film - “Jay”
Best Director - Chris Martinez, “100”
Audience Choice -”100” (directed by Chris Martinez)
Best Actress - Mylene Dizon, “100”
Best Actor - Baron Geisler, “Jay”
Best Supporting Actor -Yul Servo, “Brutus”
Best Supporting Actress - Eugene Domingo, “100”
Best Cinematography (tie) - Jay Abello, “Brutus” and Dan Villegas, “Huling Pasada”
Best Screenplay -Chris Martinez, “100”
Best Editiing - Francis Pasion, “Jay”
Special Jury Prize -”Brutus” (directed by Tara Illenberg)
Best Sound Design -Lito Cruz, “Ranchero”
Best Original Music -Joey Ayala, “Brutus”
Best Production Design - Cristina Honrado, “Baby Angelo”

short films

Best Film - Rommel (Milo) Tolentino for "Andong"
Best Director (Short Film) - Mark Reyes for “God Only Knows”
Audience Choice (Short Film) - “God Only Knows” (directed by Mark Reyes)
Best Screenplay (Short Film) - “Andang” (directed by Rommel Tolentino
Special Jury Citation (Short Film) - “Angan Angan (Dreams)” (directed by Sheron Dayoc)
Best Special Jury Citation (Short Film) -”My Pet” (directed by Anna Bigornia)

schedule

July 28 Mon

Manuel Conde Retrospective: Genghis Khan 2:30 p.m.

Baby Angelo 5 p.m.

Concerto 7:30 p.m.

July 29 Tue

Cinemalaya's Past Best Pictures Showcase: Pepot Artista 2:30 p.m.

Jay 5 p.m.

Huling Pasada 7:30 p.m.

July 30 Wed

Cinemalaya's Past Best Pictures Showcase: Tulad ng Dati 2:30 p.m.

Brutus 5 p.m.

Namets 7:30 p.m.

July 31 Thu

Cinemalaya's Past Best Pictures Showcase: Tribu 2:30 p.m.

100 5 p.m.

My Fake American Accent 7:30 p.m.


Aug 1 Fri

Ishmael Bernal Gallery Night with Film Premiere of Adolf Alix's Imoral 7:30 p.m.

Aug 2 Sat

Endo 2/5/7 p.m.

Aug 4 Mon

Anita Linda Tribute: Tambolista 2:30 p.m.

Boses 5 p.m.

Ranchero 7:30 p.m.

Aug 5 Tue

Manuel Conde Retro: Krus na Kawayan 2:30 p.m.

Cinemalaya 2008 Competing Shorts A (composed of Andong, Ang Ibang Mga Palmilya, Angan-Angan, Diamante sa Langit, and God Only Knows) 5 p.m.

Cinemalaya 2008 Competing Shorts B (composed of Huling Biktima, My Pet, Panggaris, Trails of Water, and Tutos) 7:30 p.m.

Aug 6 Wed

Anita Linda Tribute: Sisa 2:30 p.m.

Cinemalaya 2008 Special Jury Prize Winner (Brutus) 5 p.m.

Cinemalaya 2008 Best Picture (Jay) 7:30 p.m.

Aug 7 Thu

Donsol 2:30 p.m.

Kadin 5 p.m.

Anita Linda Tribute: Sisa 7:30 p.m.

Aug 9 Sat

Premiere: Torotot (Destierro) 7:30 p.m.

Aug 11-14 Mon/Tue/Wed/ Thu; 16 Sat 4/7 p.m.

Eiga Sai 2008 in Celebration of Philippines- Japan Friendship Month: We Shall Overcome Someday; Linda Linda Linda; Juvenile Jungle; Hanging Garden; A Stranger of Mine; Canary; Chibi Maruko Chan

Aug 19 Tue
Juno 7 p.m.

Aug 20 Wed
Juno 2:30 & 7:30 p.m.

I-Witness Docus Presented by OBEM 5 p.m.

Aug 21 Thu

Bayani d/w Sakay 2:30 p.m. onwards

Premiere: Latak 7 p.m.

Aug 23 Sat

Premiere: Cris Pablo's Quickie 7:30 p.m.

Aug 25 Mon

Special Full Run: Juan Baybayin 2:30/5/7 p.m.

Aug 26 Tue

Linggo ng Kasaysayan Presentation: Anak Dalita 2:30 & 5:30 p.m.

Aug 27 Wed

Bayani d/w Sakay 2:30 p.m. onwards

Replay by Demand: La mujer de mi hermano (My Brother's Wife) 5:30/7:30 p.m.

Aug 28 Thu

Replay by Demand: La mujer de mi hermano (My Brother's Wife) 1:30/3:30 p.m.

Premiere: The Thank-You Girls 6:30 p.m.

Aug 30 Sat

Replay by Demand: La mujer de mi hermano (My Brother's Wife) 2/5/7 p.m.

Sept 1 Mon

Replay by Demand: La mujer de mi hermano (My Brother's Wife) 2:30/5/7 p.m.

@ the Videotheque

July 28 Mon

Blue Jeans 5:30 p.m.

July 29 Tue

Jaguar 5:30 p.m.

July 30 Wed

Daluyong 5:30 p.m.

July 31 Thu

Menor de Edad 5:30 p.m.

Aug 1 Fri

Virgin Forest 5 p.m.

The Battle of Algiers 7:30 p.m.

Aug 2 Sat

Lapu-Lapu 2:30 p.m.

El Vibora 4:30 p.m.

Aug 6-7

Special Full Run (Preceded by short film Lispong Terorista): Ang Huling Araw ng Linggo 4:30/6:30 p.m.

Aug 8-9

Bernardo Carpio 5 p.m.

Special Full Run (Preceded by short film Lispong Terorista): Ang Huling Araw ng Linggo 7 p.

Aug 11 Mon

Special Full Run (Preceded by a bonus short film): Ang Huling Araw ng Linggo 5 p.m.

Aug 12 Tue

Special Full Run (Preceded by a bonus short film): Ang Huling Araw ng Linggo 5 p.m.

Aug 13 Wed

Suriyothai 5 p.m.

Aug 14 Thu

Edward II 5 p.m.

Aug 15 Fri

Lapu-Lapu 5 p.m.

Suriyothai 7 p.m.

Aug 16 Sat

Edward II 2:30 p.m.

The Tin Drum 4:30 p.m.

Aug 18 Mon

The Tin Drum 2:30 p.m.

Ang Alamat ni Julian Makabayan 5 p.m.

El Vibora 7 p.m.

Aug 19 Tue

The Battle of Algiers 5:30 p.m.

Aug 20 Wed

Asiong Salonga 5:30 p.m.

Aug 21 Thu

Capitan Pepe 5:30 p.m.

Aug 22 Fri

Zuma 5 p.m.

Ang Alamat ni Julian Makabayan 7 p.m.

Aug 23 Sat

Bayaning 3rd World 2:30 p.m.

Geron Busabos 4:30 p.m.

Aug 25 Mon

Bayaning 3rd World 5:30 p.m.

Aug 26-29

Special Full Run: Juan Baybayin 5/7 p.m.

Aug 30 Sat

Special Full Run: Juan Baybayin 2:30/4:30 p.m.

francis pasion receives best picture prize for jay


chris martinez receives best director for 100

mylene dizon receives best actress award for 100

baron geisler receives best actor award for jay

eugene domingo receives best supporting actress award for 100

Cheers For This Seasons Cinemalaya Winners
From Left: Cinemalaya 2008 Jury members Lito Zulueta, Max Tessier, Kim Ji-Seok, Cinemalaya Foundation Chairman Antonio O. Cojuangco, Cinemalaya Competition Director Laurice Guillen, CCP President and Cinemalaya Festival Director Nestor O. Jardin, with Cinemalaya 2008 Best Picture winners Rommel “Milo” Tolentino for Andong (Short Feature Film) and Francis Xavier E. Pasion for Jay (Full-Length Feature Film).


Labels: , ,

0 Comments:

Post a Comment

Links to this post:

Create a Link

<< Home